Malowanie jest wolnością - Malarstwo Bernadety Nowak
 

Mam w sobie dużo pokory, by wiedzieć

   jak bardzo niedoskonałe są moje prace,  ale wierzę, że zdarza się,

   iż komuś na ich widok  zaczynają błyszczeć oczy i wypełniają się             
   wzruszeniem. Malowanie mnie uszczęśliwia i uskrzydla

Bernadeta Nowak urodziła  się w Krynicy Górskiej, a od 1987r. jest mieszkanką Kamiennej Góry.

Z zawodu – chemik, z potrzeby serca - plastyk.
Głównym nurtem twórczych poczynań artystki jest malarstwo, ale chętnie też fotografuje   i eksperymentuje z włóknem.  Autorka ilustracji do bajek o przygodach Hani.

Od 2010 r. jej prace znajdują się w Europejskiej Galerii Malarstwa: www.touchofart.eu. oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech,   USA, Kanadzie, Szwajcarii i Ukrainie.

Od 2011 r. jest członkiem Stowarzyszenia „Nowy Młyn” Kolonia Artystyczna – Dom Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Jak pisze Bożena Danielska – historyk sztuki „ Na przykładzie malarstwa Bernadety Nowak można przewartościować określenie „malarz – amator”, pozbawiając       go pejoratywnego wydźwięku. W malarstwie Bernatki jest wszystko to, czym charakteryzuje się sztuka artystów nie posiadających uczelnianego dyplomu. Twórczość dla przyjemności nie wartościowana potrzebą oceny, radość twórcza czytelna w dynamice kompozycji i żywej kolorystyce (…)

Bernadeta Nowak maluje  widzianą rzeczywistość przepuszczając ją przez filtr własnych emocji (…)  Z  jej obrazów emanuje radosna energia, ciepło i pogoda ducha. Ruchliwość drobnych, czystych  pociągnięć pędzla, ciepłe światło przenikające barwy  i rozświetlające przestrzeń, dynamika kształtów buduje  przestrzeń obrazów(… )Malarka  nie szuka archetypów i reguł.

Dzięki intuicyjnej umiejętności czytania świata  i ekspresji czystych barw dokonuje specyficznej syntezy tego, co w jej świecie  jest najważniejsze: zmienność, pozytywna emocja, radość, reakcja na szarą codzienność.               

Jej twórczość jest zdecydowanie wartością emocjonalną.Do góry